Ανακοίνωση Αποτελεσμάτων 4ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Δήμου Μονεμβασίας

ΒΡΑΒΕΙΑ

Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ: “Η κόρη και ο βρυκόλακας”, παράσταση βασισμένη στη δημοτική ποίηση (Πειραματική σκηνή ΔΟΠΠΑΤ Δήμου Ναυπλιέων)
Β΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ: “Λεύτερο Ζευγάρι” των Ντάριο Φο & Φράνκα Ράμε (Ομάδα Θεατρική Συμπαιγνία – Ιωάννινα)
Γ΄ ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ: “Η Κερένια Κούκλα” του Κωνσταντίνου Χρηστομάνου (Θεατρική Σκηνή Ηρακλείου)
ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ: Απονέμεται στη Βάλλια Ρεντούλη
για την παράσταση “Η κόρη και ο βρυκόλακας” (Πειραματική σκηνή ΔΟΠΠΑΤ Δήμου Ναυπλιέων)
ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΙΚΩΝ: Απονέμεται στη Βάλλια Ρεντούλη για την παράσταση “Η κόρη και ο βρυκόλακας” (Πειραματική σκηνή ΔΟΠΠΑΤ Δήμου Ναυπλιέων)
ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΣΤΟΥΜΙΩΝ: Απονέμεται στη Βάσω Καρανίκα για την παράσταση “Καλή Αντάμωση” της Γωγώς Ατζολετάκη (Θεατρικό Εργαστήρι Σπερχειάδας Μακρακώμης)
ΒΡΑΒΕΙΟ Α΄ ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ: Δεν δόθηκε
ΒΡΑΒΕΙΟ Α΄ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ: Απονέμεται στην Ελευθερία Πανταζή για τον ρόλο της Γυναίκας στην παράσταση Λεύτερο Ζευγάρι” των Ντάριο Φο & Φράνκα Ράμε (Ομάδα Θεατρική Συμπαιγνία – Ιωάννινα)
ΒΡΑΒΕΙΟ Β΄ ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ: Απονέμεται στον Διονύση Μακρή για τον ρόλο του Άντονυ Μπλερ-Μπουθ στην παράσταση “Πέρα από κάθε λογική αμφιβολία” του Τζέφρεϋ Άρτσερ (Θεατρική Ομάδα Δήμου Ιλίου Αττικής)
ΒΡΑΒΕΙΟ Β΄ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ: Απονέμεται στη Μαρία Αρχανιώτου για τον ρόλο της Κυρίας Κοντολέων στην παράσταση “Καλή Αντάμωση” της Γωγώς Ατζολετάκη (Θεατρικό Εργαστήρι Σπερχειάδας Μακρακώμης)
ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ: Απονέμεται στην Πειραματική σκηνή ΔΟΠΠΑΤ Δήμου Ναυπλιέων για την παράσταση “Η κόρη και ο βρυκόλακας” – Ποσοστό επί των ψηφισάντων: 51% (ακολουθεί το “Λεύτερο Ζευγάρι” των Ντάριο Φο & Φράνκα Ράμε από την Ομάδα Θεατρική Συμπαιγνία, Ιωάννινα, με 22%)

ΤΙΜΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

•Στη Χριστίνα Τσαρούχα για την ερμηνεία της στον ρόλο της Βιργινίας στην παράσταση “Η Κερένια Κούκλα” του Κωνσταντίνου Χρηστομάνου (Θεατρική Σκηνή Ηρακλείου)
•Στον Σπύρο Βάρφη για τον ρόλο του Άντρα στην παράσταση Λεύτερο Ζευγάρι” των Ντάριο Φο & Φράνκα Ράμε (Ομάδα Θεατρική Συμπαιγνία – Ιωάννινα)
•ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ ΣΥΝΟΛΟΥ στη Θεατρική Ομάδα Μεγαλόπολης για την παράσταση “Λαστιχένιος κόσμος” του Βασίλειου Φλώρου

ΕΠΑΙΝΟΙ

•Πρωτότυπης Μουσικής στον Γιάννη Καρύγιαννη για την παράσταση “Η Κερένια Κούκλα” του Κωνσταντίνου Χρηστομάνου (Θεατρική Σκηνή Ηρακλείου)
•Στον Δημήτρη Αντωνίου για την ερμηνεία του στον ρόλο του Επιστάτη στην παράσταση “Καλή Αντάμωση” της Γωγώς Ατζολετάκη (Θεατρικό Εργαστήρι Σπερχειάδας Μακρακώμης)
•Στη Ρία Σπινθουράκη για την ερμηνεία της στον ρόλο του Χατζηαβάτη στην παράσταση “Σκιών ζωντάνεμα – Ο Καραγκιόζης βγαίνει από την καραντίνα” των Κωνσταντίνου Σπηλιώτη & Ρούλας Σαλταπήδα (Εταιρεία “Προσκήνιο Πολιτισμός-Κοινωνική Ψυχαγωγία” – Ναύπλιο)
• Κοστουμιών στον Μιχάλη Σδούγκο για την παράσταση “Σκιών ζωντάνεμα – Ο Καραγκιόζης βγαίνει από την καραντίνα” των Κωνσταντίνου Σπηλιώτη & Ρούλας Σαλταπήδα (Εταιρεία “Προσκήνιο Πολιτισμός-Κοινωνική Ψυχαγωγία” – Ναύπλιο)
• Σκηνικής Παρουσίας στη Λουίζα Καραγιάννη για τον ρόλο της ως Κολλητήρι στην ίδια παράσταση
•Ερμηνείας Τραγουδιού στη Μαίρη Κερασοπούλου για την παράσταση “Η κόρη και ο βρυκόλακας” (Πειραματική σκηνή ΔΟΠΠΑΤ Δήμου Ναυπλιέων)
•Ερμηνείας Τραγουδιού στη Γεωργία Μπλάτσου για την παράσταση “Η κόρη και ο βρυκόλακας” (Πειραματική σκηνή ΔΟΠΠΑΤ Δήμου Ναυπλιέων)
•Ερμηνείας Τραγουδιού στη Σίλια Καραγιάννη για την παράσταση “Η Κερένια Κούκλα” του Κωνσταντίνου Χρηστομάνου (Θεατρική Σκηνή Ηρακλείου)